Parke bakımı ve temizliği için ipuçları

Lantana Parke Bakımı

Zemin döşemesi olarak tercih ettiğimiz parkeler bakımı yapıldığında ve düzenli olarak temizlendiğinde uzun yıllar ışıl ışıl kalan ve evinize zarafet kazandıran dekorasyon unsurları olur. Ancak bakım yapılmadığında ve düzenli olarak temizlenmediğinde ahşap parkeler zamanla görselliğini kaybedecek, çürüyecek ve kötü bir zemin oluşmasına neden olacaktır. er ev hanımı evinde bulunan parkelerin uzun süre düzgün ve şık görünümlere sahip olmasını, salon, oturma odası ve yatak odası gibi yaşam alanlarının dekorasyonlarının daha dekoratif olmasını ister. Evinizde yer alan parkelerin korumanın, temiz tutmanın, dekoratif görünümlerinin korunmasının pek çok yolu vardır. Bu yazımıza parke bakımı nasıl yapılır, lamine parke bakımı ile ilgili detaylı bilgilere değinip ip uçları vereceğiz. Evinizde yer alan parkelerin ışıltısını koruması ve sağlıklı bir şekilde uzun yıllar kalabilmesi için şu noktalara dikkat etmelisiniz:

* Evinizde yer alan parkeleri uzun süre sağlıklı bir şekilde korumak adına öncelikle düzenli olarak temizlik yapmalısınız. Temizlik yaparken kullanacağınız temizlik ürünlerine dikkat etmeli, parlak yüzeylere zarar verecek sert kimyasallar veya asit özelliğine sahip temizlik ürünlerinden uzak durmalısınız. Bu ürünleri kullandığınızda ahşap yüzeyleri karartabilir ve yüzeylerin zarar görmesine neden olabilirsiniz. Ahşap yüzey temizleyici ürünler kullanarak bir vileda yardımı ile parkelerinizi temizleyebilir ve uzun süre sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Parke bakım ürünleri seçerken çok titiz davranmalı ve parkelerinizin zarar görmesinin önüne geçmelisiniz.

* Parke temizlik ürünleri veya yüzey temizleyicileri yerine son yıllarda kullanılan ve ahşap temizleme konusunda ekonomik bir tercih olan bebek şampuanlarını tercih edebilirsiniz. Özellikle lamine parke bakımı için yapılacak düzenli parke temizliği için bebek şampuanlarını tercih etmelisiniz. Hem ekonomik olması hem de parkelerin yüzeylerini kolay bir şekilde temizlemesi açısından bebek şampuanlarını kullanmalısınız.

* Lamine parke bakımı için kullanacağınız fırçaları da özenle seçmelisiniz. Parke bakımı için tercih edeceğiniz fırçalar için sert fırçalar tercih etmemeli, yumuşak uçlu fırçalar tercih etmelisiniz. Sert uçlu fırçalar parke yüzeylerinde çizikler oluşturabilir, parkelerin ışıltısına zarar verebilir. Bu nedenle seçeceğiniz fırçalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Lantana Parke Bakımı

* Zemin döşemesi olarak tercih edilen lamine parkeler uzun süre temizlenmediğinde lekelere maruz kalabilir. Parke bakımında lekeler ile karşılaştığınızda uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de alkol kullanımıdır. Etil alkol,, parke üzerinde oluşabilecek mürekkep,boya, yapıştırıcı gibi lekelerin tamamını kolay bir şekilde geçirecektir. Bir kova içerisine biraz su koyup, üzerine biraz etil alkol ekleyerek bir bez yardımı ile parkeleri silebilirsiniz.

* Evinizde yer alan parkelerin temizliğinde kimyasal temizlik ürünleri yerine doğal olarak temizleyici özelliğe sahip ürünlerde kullanabilirsiniz. Doğal bir temizlik ürünü olan sirke, parke temizliği açısından çok önemlidir. Eşit miktarda su ve sirkeyi karıştırarak bir vileda veya bez yardımı ile parkeleri düzenli olarak silebilirsiniz.Sirke asidik özelliği yüksek olan bir temizleyici olduğu için seyreltilmeden parkeler üzerine uygulanmamalıdır.

* Lamine parke bakımı yaparken parkelerinizin uzun süre parlak yüzeylere sahip olmasını istiyorsanız bal mumu uygulaması da yaptırabilirsiniz. Bal mumu ince tabakalar halinde parke yüzeylerine uygulandığında parkelerin yüzeyini kaplayacak ve leke oluşmasının önüne geçeceği gibi parke yüzeylerinde oluşabilecek çiziklerin de önüne geçecektir.

* Parke yüzeylerinin dekoratif görünümlerinin korunması ve ışıl ışıl bir yüzeye sahip olması için kullanabileceğiniz bir diğer ürün de parke cilası olarak bilinen ahşap cilalarıdır. Ahşap cilalar, parkelerin parlak yüzeylere sahip olmasını ve parlaklığını daha uzun süre korumasını da sağlar. Ahşap cilaları ekonomik olarak diğer yüzey temizleyicilerine göre pahalı bir ürün olsa da ahşap bakımı ve ahşap yüzey temizleme işlemleri için ideal bir üründür.

Evinizin zemin döşemesi için dekorasyon rengi ve dokusu ile uyumlu renklerde, tonlarda parkeler tercih edilmelidir. Parke modeline karar verdikten sonra parkenizi uygulayacak bir uzmana ihtiyacınız vardır. Eğer işinin ehli bir parke ustası ile çalışmazsanız parkeleriniz zamanla şişecek, yıpranacak ve birleşim noktalarından açılmaya başlayacaktır. Bu nedenle işinin ehli bir usta ile çalışmalısınız.

Lantana Parke Bakımı